Ekonomist: Libra, Bitcoin İçin Hala Bir Tehdit Olabilir
Ana Sayfa Bitcoin Ekonomist: Libra, Bitcoin İçin Hala Bir Tehdit Olabilir
Bitcoin - 16/04/2020

Ekonomist: Libra, Bitcoin İçin Hala Bir Tehdit Olabilir

Libra stablecoin’i, Bitcoin için bir tehdit mi?

2019 yılını kasıp kavuran ve birçok finansal regülatörü birbirine düşüren Facebook’un Libra stablecoin‘i, şu sıralar adından hiç söz ettirmiyor ve bu durum bazıları için şüphe uyandırıcı. Libra’nın özellikle dünyanın dört bir yanından havale işlemlerinin çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabileceği vaadi ile gelmesi aslında hükümetlerle regülatörleri devreye sokan faktör olmuştu. ABD Kongresi, parasal egemenliğin Facebook gibi özel şirketlerin girişimleri ile tehlikeye düşeceğini belirtmiş ve projenin önünü kesmek istemişti. Libra, Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi? Libra da gelişmelere yavaş yavaş devam etse de bir süre kamuoyundan uzak durmayı tercih etmiş gibi gözüküyor. Ancak buna rağmen Libra’nın ölmediği ve hem Bitcoin (BTC) hem de geleneksel para sistemi için tehlike oluşturduğu bir ekonomistin gözünden kaçmadı. Ünlü Ekonomist ve akademisyen John Vaz, Bitcoin’in sert bir rekabetle karşı karşıya olabileceğini düşünüyor. 300’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye üye olabilirsiniz. Vaz, konu hakkında yaptığı açıklamada Libra’nın bir ödeme ağı olarak piyasaya çıkacağını ve bunun en çok Bitcoin’i tehdit edeceğini vurguladı:

“Libra ölmedi. Yönetim sadece regülasyonlarla ilgili bu kabusla baş etmeye çalışıyor. Bitcoin için olan en büyük rekabet geleneksel sektörden değil, diğer kripto para birimlerinden gelecektir ve Libra’dan bunlardan birisi.”

Vaz, Libra stablecoin’inin whitepaper’ında yer alan özelliklerle piyasaya sürülmesinin “çok ilginç” sonuçlar doğurabileceğini düşünüyor. Hem Libra’nın endeksleneceği itibari paraların bunu gerçek bir stablecoin yapması, hem de sahip olduğu blockchain yapısı iki taraf için de ciddi riskler ve rekabet oluşturabilir. Vaz bu sebeple Libra’nın piyasaya çıkacağı ilk günden itibaren diğer kripto paralardan çok değişik olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin (BTC) ATM’lerinden Yeni Rekor: 10.000 Görüldü

Bitcoin ATM’lerinin sayısı durmadan artıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in baş…