Ekonomideki bulanıklık sürdürdükçe yatırımcılar sermayelerini korumak için yeni ve daha iyi yollar aramaya devam ediyor. Piyasanın dalgalanması, birçok insanın varlıklarını Bitcoin’e çevirmesine neden oluyor. Ekonomik durgunluğun Bitcoin’e etkisi varlığını sürdürmeye devam edeceğe benziyor.

Genelde emtia enflasyona karşı bir tedbir olarak görülür çünkü gerçek bir değeri vardır. Enflasyon baskısının yaşandığı dönemlerde fonları, nakde dayalı yatırımlardan somut varlıklara doğru taşımak, yatırımcılara koruma sağlayabilmektedir.

Yukarı Sıçraya Emtia Diğer araçlardan emtia piyasasına doğru bir hareket, genelde ayıdan boğaya bir dönüş olarak değerlendirilir. Bu dönemlerde özellikle kıymetli metaller ve taşlar, dipten yukarı doğru bir sıçrama gerçekleştirirler.

Bu, Trump yönetiminin büyüme politikasının sonuçlarını hissetmeye başlayan piyasanın daha geniş kesimleri için güçlü bir gösterge.

Bitcoin Devreye Giriyor Bitcoin de emtia gibi itibarî paralardan ayrı bir biçimde yatırım olanağı sunar. Bu yüzden de enflasyona karşı güvendedir. Çünkü dışarıdan hiçbir şirket ya da hükûmet, Bitcoin’in miktarını artıramaz ya da değiştiremez; ideal sınırdadır.

Bitcoin’in matematiksel netliği aynı zamanda emtiaya karşı bir üstünlük de yaratır. Bitcoin, kıymetli madenlerin yaşadığı türden bir yenisini yaratma sorunu da yaşamaz.

Bazı yorumcular ise Bitcoin’in doğası gereği bir değere sahip olamayacağını iddia etmektedir. Bu, fiziksel bir emtia değildir ve bu yüzden üzerinde anlaşıldığı değerden başka somut bir değeri yoktur.

Öte yandan bu iddialar, itibarî paralar göz önüne alındığında oldukça yüzeysel kalmaktadır. Hükûmetler de bir parayı desteklerken tam bir güvenceyle bunu yapamamaktadır. Ne zaman ülkelerin ekonomileri üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlasa bu paralar da bundan etkilenir.

Bitcoin ise ülkelerin başarısı ya da başarısızlığına göre değer kazanmaz. Varlığını, bütün ülkelerden bağımsız bir şekilde sürdürür. Bu yüzden biricik ve sabit bir emtia olmasının yanında işlevsel bir para görevi de üstlenir. Bu sebeplerden ötürü, ekonomi durgunlaşmaya devam ettikçe yatırımcıların, varlıklarını korumak için Bitcoin gibi araçlara yönelmeye devam edecekleri düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

XRP fiyatı için sıradaki hedef belli oldu! Tahmininde Yanılmayan Analist

XRP fiyatı son dönemde neredeyse hiç durmadan yükselmeye devam ediyor ve 48 saatlik s…