Dolandırıcılar Covid-19’a Karşı Yapılan Bitcoin Bağışlarına Göz Dikti!
Ana Sayfa COINTURK Dolandırıcılar Covid-19’a Karşı Yapılan Bitcoin Bağışlarına Göz Dikti!
Finans Haberleri - 20/03/2020

Dolandırıcılar Covid-19’a Karşı Yapılan Bitcoin Bağışlarına Göz Dikti!

Bitcoin (BTC) ile bağış talep eden dolandırıcıların foyası ortaya çıktı.

Küresel çapta görülen Coronavirüs hastalarının sayısı her gün artarken, internet üzerindeki dolandırıcılar da bu durumu fırsata çevirmekten geri durmuyorlar. Dolandırıcıların bu seferki hedefi ise küresel salgına karşı Bitcoin (BTC) veya diğer kripto paralarla bağış yapan kişileri kandırıp paralarını ele geçirmek. COVID-19 Mücadele Fonu, Dolandırıcıların İlgisini Çekti Siber güvenlik firması Sophos’un aktardığı bilgilere göre bazı dolandırıcılar şu sıralar Dünya Sağlık Örgütü gibi gözüküp insanların kripto para bağışlarını almaya başladı bile.

Bu durum hem yasal, hem de etik değil ve olaya sosyal medya üzerinden çok fazla tepki geldi. Sophos bünyesinde çalışan bir siber güvenlik uzmanı olan Chester Wisniewski, 19 Mart tarihinde yayınladığı bir tweet ile Dünya Sağlık Örgütü çalışanı gibi gözüken bir kişinin foyasını ortaya çıkardı. Dolandırıcıların kendisine yönlendirdiği gönderiye bakıldığında bunun 13 Mart tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından başlatılan COVID-19 Dayanışma ve Müdahale Fonu (COVID-19 Solidarity Response Fund) kapsamında olduğu görülüyor. Bitmex’te bitcoin ve XRP ile 100 katına kadar kaldıraçlı işlemi %10 komisyon indirim avantajıyla bu linkten üye olarak yapabilirsiniz. Coronavirüs 11 Mart tarihinde bir salgın hastalık olarak belirlendikten iki gün sonra başlatılan fon, oldukça büyük ve kritik bir öneme sahip. Buna rağmen dolandırıcıların gönderdiği gönderi içerisinde “bağış” kelimesinin bile doğru yazılmadığı ve evrakın gerçek bir bağış bildirisinden çok uzak olduğu görülüyor.

Dolandırıcıların Bitcoin bağışı talebinde bulunmalarının sebebi ise bunun anonimliği olarak tahmin edilmekte ve ilerleyen günlerde de benzer dolandırıcılar olabilmesi mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…