BTC’de Yeniden Geleneksel Piyasa Etkisi Mi Görülüyor?
Ana Sayfa Bitcoin BTC’de Yeniden Geleneksel Piyasa Etkisi Mi Görülüyor?
12/06/2020

BTC’de Yeniden Geleneksel Piyasa Etkisi Mi Görülüyor?

Bitcoin geleneksel piyasalarla birlikte yeniden düşüşe geçti.

Koronavirüs salgının ardından tüm dünya ekonomisi bir darboğaza girdi. Büyük hisse senedi endekslerinin çoğu da mücadele eden ekonominin baskısı altında çöktü. Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyonun devam etmesi ya da sadece genel piyasa duyarlılığının düşüşe geçmesi nedeniyle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) de dün akşam saatlerinde gözle görülür bir düşüş yaşandı. Bitcoin ile birlikte diğer kripto para birimleri de kırmızıya büründü.

Piyasada ise şu soru merak ediliyor: “Bitcoin’in düşüşü nereye kadar devam edecek?” FED Kararının Ardından “Kara Perşembe” olarak tarihe geçen 12 Mart’ta kripto para piyasası da dahil tüm piyasalarda büyük bir çöküş yaşanmış, ancak bu çöküşün ardından yine tüm piyasalarda V şekilli bir toparlanma görülmüştü. Dün yaşanan son düşüşler ise tüm piyasaların yeniden bir düşüş eğilimine girdiğini gösteriyor.

Aslında dünden önceki bütün sinyaller bir artışı işaret ediyordu. Nasdaq Composite endeksi, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş, hem S&P 500 hem de Dow, Şubat 2020’den itibaren en yüksek seviyelerini geri kazanmıştı. Bununla birlikte Bitcoin de 10.000 dolarlık sınıra yaklaşmıştı. Ancak dün Amerika’da gerçekleşen FOMC toplantısının ardından çıkan kararla piyasaların yeniden tepetaklak olmasına sebep oldu. Toplantıda gelecek yıl GSYİH’nın %6,5’lik ve daha sonraki yıllarda da %5 ve %3.5’lik düşüşler sergilemesinin beklendiği açıklandı.

Ayrıca toplantıda faiz oranlarının 2022 yılına kadar sıfıra yakın tutulacağı ile ilgili de karar alındı. Bitcoin ve Hisseler Piyasalar 2020 Mart ayından itibaren türbülansa devam etse de aşırı volatilitesiyle bilinen bir varlık olan Bitcoin nispeten sabit diğer varlıklara göre şaşırtıcı bir şekilde stabil kaldı. Aslında Bitcoin dolar karşısında yaklaşık olarak %5’lik değer kaybetti. Bu da daha önce yaşanan %20’lik ve %30’luk düşüşlerin karşısında hiçbir şey değil. Bunun yanında Bitcoin’in bir boğa koşusu öncesinde geri çekilme yaşayabileceği ve sonrasında rallinin başlayabileceği uzun zamandır ifade ediliyor. Hatta analistle bu geri çekilmenin 6.000 dolara kadar olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan DoubleLine Capital’ın genel müdürü Jeffrey Gundlach geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, hisse senedi piyasasının gerileyeceğini ve bununla birlikte Bitcoin’de de düşüş görüleceğini ifade etmişti.

sizlere crypto-turkey.com farkıyla sunulmuştur

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin’in (BTC) Eylül’ün Geri Kalanında Nasıl Yol İzleyeceği Belli Oldu

Balinaların işlemleri Eylül’ün geri kalanının nasıl olacağını ve ağır direnç seviyelerini …