Bitcoin’in S&P 500 İle Birlikte Hareket Etmesi Kötü Değil Mi?
Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin’in S&P 500 İle Birlikte Hareket Etmesi Kötü Değil Mi?
Bitcoin - 22/06/2020

Bitcoin’in S&P 500 İle Birlikte Hareket Etmesi Kötü Değil Mi?

Bitcoin’in geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi düşünüldüğü gibi bir felaket olmayabilir.

2020 yılına kadar Bitcoin (BTC) diğer varlıklardan bağımsız hareket eden bir varlık olarak görülüyordu. Bu da Bitcoin’in durgunluk ya da çöküşler gibi ekonomik durumlardan etkilenmeyeceğini düşündürüyordu. Ancak bu yıl yaşanan küresel olaylar sebebiyle ilk defa BTC’nin geleneksel piyasalarla birlikte hareket ettiğine şahit olduk.

Mart ve Nisan aylarında BTC ve S&P 500 çok sıkı bir korelasyonla işlem gördü. Birçok isim bu durumun Bitcoin’i düşüşe sürükleyeceğini düşündü. Ancak ortaya çıkan son bilgiler bu urumun sanıldığı gibi “felaket” olmadığını gösteriyor olabilir.

Bitcoin ve S&P 500 Bitcoin’in hisse senetleri ile olan korelasyonu Mayıs ayında bozulma sinyalleri verdi. Ama Haziran ayında korelasyonun sağlam bir şekilde devam ettiğini gördük. Dijital varlık yöneticisi Charles Edwards yakın zamanda yaptığı açıklamalarda, “2020’de Bitcoin ve hisse senedi korelasyonu var.

10 Haziran itibariyle (ne yazık ki) yeniden korelasyona döndük. Korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Trendi fark ettiniz mi? Yüksek korku ve belirsizlik seviyeleri = yüksek korelasyon seviyeleri.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan piyasanın önde gelen analistlerinden PlanB’ye göre bu durum sanıldığı gibi kötü bir şey değil. PlanB konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda son zamanlarda Bitcoin ve S&P500’ün %95 korelasyon oranı ile hareket ettiğini ifade ediyor.

Bu da Bitcoin’in “bağımlı olmayan bir varlık” olduğu söylemlerinin geçersiz olduğunu ortaya koyuyor. Buna rağmen PlanB, hisse senetlerinin hükümet tarafından desteklenmesinin BTC’ye fayda sağladığını ifade ediyor. BTC’nin Potansiyeli Daha Yüksek Bunların yanında her ne kadar BTC, S&P 500 ile birlikte hareket etmiş olsa da bu durum Bitcoin’in arzının sınırlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Dünyanın en iyi makro analistlerinden biri olarak kabul edilen milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones, Mayıs ayında Bitcoin’i “yarıştaki en hızlı at” olarak nitelendirmiş ve BTC yatırımı yapmaya başladığını açıklamıştı. Öte yandan Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal da Bitcoin’in son on yıldır en iyi performans sergileyen varlık olduğunu dile getiriyor.

sizlere crypto-turkey.com farkıyla sunulmuştur

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin’in (BTC) Eylül’ün Geri Kalanında Nasıl Yol İzleyeceği Belli Oldu

Balinaların işlemleri Eylül’ün geri kalanının nasıl olacağını ve ağır direnç seviyelerini …