Bitcoin’in Enerji Tüketim Sorunu Çok Daha Kötü Olabilir!
Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin’in Enerji Tüketim Sorunu Çok Daha Kötü Olabilir!
Bitcoin - 03/03/2020

Bitcoin’in Enerji Tüketim Sorunu Çok Daha Kötü Olabilir!

Bitcoin (BTC) ağındaki enerji sorunu hala çözülemedi ve büyümeye devam ediyor.

Bitcoin‘in (BTC) en çok eleştirildiği noktalardan birisi de, bunun devasa bir enerji tüketimine sahip olması şeklinde biliniyor. Proof-of-Work (PoS) yöntemi yani iş ispatı protokolü kullanan BTC ağında madencilerin işlemleri onaylamaları ve blok kazmaları için belirli miktarda elektrik kullanmaları gerekiyor.

Bitcoin’in Enerji Problemi Artıyor BTC’nin toplam piyasa değeri arttıkça ve buna bağlı olarak hash rate yükseldikçe, enerji tüketimi de rekor boyutlara yükseliyor. PriceWaterhouseCoopers bünyesinde blockchain uzmanı olan Alex DeVries, BTC’nin enerji tüketim sorununun çok daha hızlı bir şekilde artacağını düşünüyor. DeVries, özellikle eski model madencilik cihazlarının çok fazla enerji harcadığını ve bunların ilk kullanımdan sonra bir buçuk yıl içerisinde kazancından çok zarar getirdiğini vurguladı. Buna rağmen hala bunların kullanıldığını belirten uzman isim, BTC’nin enerji probleminin ülkelerin enerji tüketimine yaklaştığını belirtti. Bitmex’te bitcoin ve XRP ile 100 katına kadar kaldıraçlı işlemi %10 komisyon indirim avantajıyla bu linkten üye olarak yapabilirsiniz.

DeVries’e göre BTC her yıl Lüksemburg’un kullandığı elektrik kadar enerji tüketiyor. Ülkenin 2018 yılında 600.000 nüfusu vardı ve bu tüketim küçümsenmeyecek kadar önemli. DeVires, tek bir Bitcoin işlemi yapmanın yaklaşık olarak 780.000 Visa işlemi yapmaya veya 52.043 saat YouTube izlemeye bedel olduğunu ve bu kadar enerji tükettiğini ifade etti.

Buna rağmen Bitcoin madencilik tesislerinin kurulma hızı her geçen gün daha da artıyor. Bitcoin madenciliği için en uygun yerlerden birisi olarak gösterilen Teksas tek bir sene içerisinde neredeyse 4 yeni madencilik tesisi haberi ile gündeme oturmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Trabzonspor’un Token Satışında Rekor Kırıldı

Trabzonspor’un taraftar token satışı 5 dakikada bitti. Chiliz.net’in Türkiye içerisi…