Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin’in Enerji Değeri, Görkemli Yükselişin Habercisi mi?
Bitcoin - 18/12/2019

Bitcoin’in Enerji Değeri, Görkemli Yükselişin Habercisi mi?

Analistler Bitcoin’in gerçeğe uygun değerini belirlemek için etkili birçok yolu sık sık test ediyorlar. Bitcoin’in mevcut değerinin, olması gerekenden daha düşük olduğunu iddia eden bir yaklaşım, elektrikli enerji madencilerinin ağ ile olan ilişkilerini mercek altına aldı.

Varlık yöneticisi ve analist Charles Edwards, son yayınladığı Medium gönderisinde Bitcoin Enerji Değeri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Edwards, makalesinde uzun uzun açımladığı hipotezini şu şekilde özetledi:

Vahşi bir spekülasyona sahne olan 2013-2017 yılları arasındaki süreçte, kullanılan enerjiye eş olmayan devasa fiyat yükselişleri meydana gelmişti. Teoriye göre ise bu dönemlerin ardından fiyat, tekrar enerji değerine doğru dönüş yaptı.

Edwards’ın, yukarıdaki formülden hareketle iddiası, Bitcoin’in gerçek değerinin 11,500 dolar civarında olduğu yönünde. Şu sıralar ise Bitcoin 6.600 dolar civarında seyrediyor. Analist, şu an yapılacak bir Bitcoin yatırımının, ortalamadan fazla bir getiri kazandıracağı için, ortalamanın altında bir risk taşıdığını aktarıyor.

Edwards, “Enerji Değeri Oskilatörü” dediği bir grafik üstünde mevcut fiyatla Bitcoin’in Enerji Değeri’ni karşılaştırıyor. Bu tablo, BTC’nin şu an Enerji Değeri’nden ne kadar uzakta seyrettiğini ortaya koyuyor.

2013-2017 spekülatif dönemi boyunca oskilatörde büyük sıçramalar meydana geldi. Daha sonra Bitcoin’in fiyatı hızla çakıldı. Boğa koşusu hayalleri suya düştükçe BTC de yansıtılan Enerji Değeri’nin altına doğru düştü.

Teorinin Peşinde Edward şunları ifade ediyor:

Edward’ın Twitter gönderisinde, Bitcoin’in Enerji Değeri ile mevcut fiyatı arasındaki ilişkinin, daha önceki devasa fiyat kabarmaları dönemine oldukça benzeştiğini iddia ediliyor. Hem 2013 hem 2017 koşularında, fiyatlar rekor kırdıktan hemen sonra Enerji Değeri Modeli’nin iddia ettiği üzere %50 civarında bir düşüş yaşamıştı.

Bu durumda diplerin, önceki düşük seviyelerinin üzerinde kalacağı öngörülüyor. En nihayet fiyat, öngörülmüş Enerji Değeri üzerinde büyük bir sıçrama yapıyor ve büyük boğa koşusu başlıyor.

Teoriye göre bu fiyat yükselişiyle Bitcoin kazma işlemi daha çok teşvik ediliyor ve böylece Enerji Değeri de yükselişe geçiyor. Fakat ağa eklenen yeni enerji, fiyatın seviyesine ulaşamıyor. Bu fiyatlar tekrar Enerji Seviyesi’ne düşüyor. Bu durum, öngörülmüş daha yüksek bir Enerji Değeri yaratıyor ve bu döngü tekrarlanıyor.

Eğer Edwards, özetlenen bu teorisinde haklıysa görkemli günlerin, piyasayı beklediği söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin’in (BTC) Eylül’ün Geri Kalanında Nasıl Yol İzleyeceği Belli Oldu

Balinaların işlemleri Eylül’ün geri kalanının nasıl olacağını ve ağır direnç seviyelerini …