Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin Yeniden 8.000 Doları Zorlamaya Başladı!
Bitcoin - 07/01/2020

Bitcoin Yeniden 8.000 Doları Zorlamaya Başladı!

Kripto para piyasası 2020 yılına durgun bir şekilde giriş yapsa da, yılın ilk haftasından itibaren hareketlilik başladı. İlk olarak sert bir dalgalanma ile beraber 7.000 dolar altına inen Bitcoin (BTC), daha sonra beklenmeyen bir yükseliş ile yeniden 7.200 dolara kadar çıkmıştı.

Bitcoin Neden Yükseliyor? Özellikle makro-ekonomik durumdaki belirsizlikten faydalanan BTC, aslında son yaşanan olaylar ile aynı altın gibi bir değer saklama aracı olduğunu kanıtladı. ABD’nin İran’a yaptığı saldırı sonrası altın 300 Türk Lirası ile rekor kırarken, Bitcoin de hem yerel hem de küresel sektörde değer kazandı. Bitcoin özellikle 6 Ocak gecesi saatler içerisinde inanılmaz bir yükseliş yaşadı ve 8.000 doların yakında gelebileceğini gösterdi.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 7.884 dolardan işlem gören BTC, %4’lük bir yükselişe sahip. Bitcoin’in dünkü yükselişinin arkasında yeni herhangi bir sebep olmasa da, buna ABD ile İran arasındaki karışıklığın artması ve Irak’ın da olaya dahil olması sebep olmuş olabilir. Bitcoin aslında 2019 yılının ortalarında da Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları nedeniyle inanılmaz bir yükseliş yakalamıştı. Dijital Altın olarak görülen BTC’nin bunun gibi küresel çaplı her olayda yükseliş yaşaması birçok ekonomiste göre bir hayli olası.

Buna ek olarak lider kripto para biriminin Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek blok ödülü yarılanması da fiyatı yakın zamanda yükseltebilecek sebepler arasında gösteriliyor. Bitcoin’e ek olarak XRP ve diğer önde gelen altcoin’ler de ciddi bir yükseliş elde etti. XRP’nin yükseliş sebebinin detaylarını ise buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…