BIP91 Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor

BIP91’in ne olduğunu tanımlayarak başlayalım. BIP91’in oluşma amacı SegwitX2 ve BIP148’in birbiri ile uyumsuz olan yapısını gidermektir diyebiliriz. Ancak BIP91’in aktif hale gelebilmesi için madenciler tarafından kabul edilmesi (yeterli oy verilmesi) gerekiyor. Aksi taktirde BIP91’in herhangi bir geçerliliği kalmıyor.

BIP91 Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor 
Bitcoin blok zincirini güvence altına alan madenciler, süreç içinde 269 blok güncelleyeceklerinin ilk sinyallerini verdiler. Bu hareketin, yakında gelmesi beklenen SegwitX2 nin entagrasyonunu kolaylaştırmak yapıldığı gayet açık.

1 Ağustos da oluşacak çatalda bitcoinin bölünmesini engellemek için ortaya atılmış olan BIP91 neredeyse tüm madenciler tarafından oy birliği ile kabul gördü.

Bu haberin alınmasının ardından bitcoin fiyat skalasını yukarı yönlü çevirdi. Bazı madenciler ve kullanıcılara göre bu dönem bitcoin için yeni bir çağ anlamına geliyor. BIP91 kabul oldu, peki SegwitX2 de durum ne olacak ?

İşte burada SegwitX2 entegrasyonu sağlanabilmesi için bazı aşamalar gerekiyor.

Kısaca;

  • Segwit muhtemelen 2016 blokluk alışma sürecinde onaylanabilir.
  • Madencilerin aktivasyonu karşılayabilmesi için 336 blokluk 2 gün sürecek bir zaman dilimi gerekiyor.
  • Şuan 144. blokta devam eden entegrasyon BIP91 için 120. blokta gerçekleşti. Sırada ise 420. blok var.
  • BIP91 aktive edilirse; çok büyük ihtimalle birçok yapılandırılmaya gidilecek. Şimdilik tek onaylı işlemlere güvenmeyin. En az 6 onay gelmesini bekleyin.

Kısaca bu süreçler aşıldıktan sonra Segwit resmi bir hal alacak ve sonrasında kullanıcı kaynaklı soft-fork önergesi masalarda yerini alacak.

BIP91’den Sonra Neler Olacak?
Bir nevi segwitin aktive edilmesi diyebiliriz. Bitcoin core ekibinin teklifi olmasada BİT91 ‘in uzun süredir birbirinden ayrı görüşler benimseyen bitcoin core ekibi ile madenciler arasında bir tür ‘anlaşma’ işlevi gördüğü söylenebilir. Segwit ile beraber blok boyutu %75 oranına kadar gerileyecek. Bunun yanı sıra yeni güvenlik önlemleri alınacak ve bitcoin ekosistemi Lightning gibi iki katmanlı çözüm opsiyonlarına sahip olacak.

Segwit güvenle uygulanana kadar siz okurlarımızın bilgilenmelerine ve Peter Todd gibi bitcoin core geliştiricilerinin veya piyasada ki diğer uzmanların açıklamalarını dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin Wallet Nedir? Hangi Bitcoin Cüzdanı Kullanılmalı?

tcoin Wallet nedir?” sorusuna yanıt bulacağız.Bitcoin Wallet, Bitcoinlerinizi saklayabilec…