Beklenen Oldu: BTC Yeniden 10.000 Doların Üzerinde
Ana Sayfa Bitcoin Beklenen Oldu: BTC Yeniden 10.000 Doların Üzerinde
Bitcoin - 02/06/2020

Beklenen Oldu: BTC Yeniden 10.000 Doların Üzerinde

Piyasa çok uzun zamandır Bitcoin’in 10.000 doların üzerine çıkmasını bekliyordu. Sonunda beklenen oldu.

Kripto para piyasası çok uzun zamandır lider kripto para biriminin 10.000 dolarlık psikolojik seviyesinin üzerine çıkmasını bekliyordu. Bitcoin (BTC) dün gece saatlerinde yaptığı bir atakla değerini 10.380 dolara kadar taşıdı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise BTC 10.075 dolar bandında işlem görüyordu. Aslında Birçok Sebep Var Bitcoin’in 10.000 doların üzerine çıkmasının birçok sebebi olabilir. Özelliklle 2020 yılına girdiğimizden bu yana hem ekonomik hem politik alan oldukça hareketli ve deyim yerindeyse yangın yeri.

Özellikle koronavirüs salgını ile tüm dünyanın ekonomik ve sosyal açıdan etkilenmiş olması bütün dengeleri altüst etti. Koronavirüsün Aralı ayında Çin’in Wuhan kentinde patlak vermesinin ardından salgın tüm dünyaya yayıldı ve ekonomiyi alt üst etti. Çünkü insanlar virüsten korunmak için işlerine gidemez hale geldi. Birçok işletme kepenk indirirken çalışanları da haliyle işsiz kaldı. Bybit’de Kimlik Onayı Olmadan ve Overload Engeline Takılmadan 100 Kata Kadar Vadeli İşlem Opsiyonlarına Göz Atın.

Hükümetler ise bu ekonomik durgunluğu çözmek için çeşitli destek paketleri ile birlikte sürekli para basmaya başladı. Para basılması ile oluşacak enflasyondan kaçmak isteyen vatandaşlar ise altın ve Bitcoin gibi “güvenli liman” varlıklarına yöneldi. Bununla birlikte özellikle kripto para ekosistemini ilgilendiren blok ödülü yarılanması da fiyat artışını etkileyen bir başka sebep olarak değerlendirilebilir. Aslında Bitcoin ilk defa böyle bir ekonomik kriz döneminde blok ödülü yarılanmasını yaşadı ve fiyatın ne yönde hareket edeceği konusunda karışık sinyaller vardı.

Ancak şu an için görülen Bitcoin’in yukarıları hedeflediği. Öte yandan Çin’in ve Amerika’nın Hong Kong üzerinden gerçekleştirdikleri güç mücadelesi de muhtemelen Hem Çinli hem Amerikalı vatandaşları Bitcoin’e çekti. Çünkü özellikle bu mücadele sırasında Çin yuanının değer kaybetmesi, insanları hükümetin etkisinin olmadığı bir para birimi aramaya yönlendirmiş olabilir. Son olarak da siyahi vatandaş Georg Floyd’un polis tarafından uygunsuz güç kullanılarak öldürülmesinin üzerine Amerika’da çıkan protestoların büyüyerek devam etmesi muhtemelen Bitcoin’de fiyat artışı için fitili ateşleyen son olay oldu. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump‘ın Beyaz Saray topraklarında protestocu kitleleri dağıtmak için yerel polisi ve Ulusal Muhafızı harekete geçirmesiyle Bitcoin’in fiyat artışının arka arkaya gerçekleşmesi bu durumun küçük bir kanıtı olarak nitelendirilebilir.

Artış Devam Edecek Mi? Aslında yatırımcıların aklındaki sorular “Artış neden gerçekleşti” sorusundan çok “Artış nereye kadar devam edecek, boğa koşusu başladı mı, düşüş gelecek mi” gibi sorular. Grafikler ve analistlerin piyasa beklentileri değerlendirildiğinde bu konuda karışık sinyaller alındığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bazı analistler geçtiğimiz hafta yaptıkları yorumlarda Bitcoin’in 1.000 dolar kadar gerileyeceğini ifade ederken bazıları artış hareketinin henüz yeni başladığını dile getiriyor.

Örneğin stock-to-flow modelinin yaratıcısı PlanB, Bitcoin’in 100.000 dolara doğru olan yolculuğunun daha yeni başladığını düşünüyor. Ancak Bitcoin her ne kadar bu zamana kadar çok iyi idare etmiş ve artışla karşılık vermiş olsa da BTC’nin ilk defa bir kriz ekonomisi ile karşılaştığını ve bunun da volatilite oranlarını artırabileceğini unutmadan adımlar atmak gerekli diye düşünüyorum.

sizlere crypto-turkey.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Trabzonspor’un Token Satışında Rekor Kırıldı

Trabzonspor’un taraftar token satışı 5 dakikada bitti. Chiliz.net’in Türkiye içerisi…