Ana Sayfa Altcoin Analistten ‘İlginç’ Ripple ve PlusToken Ponzi Benzetmesi!
Kripto Para - 23/12/2019

Analistten ‘İlginç’ Ripple ve PlusToken Ponzi Benzetmesi!

PlusToken Ponzi şeması yatırımcılardan elde ettiği Bitcoin’lerini (BTC) bir süredir istikrarlı bir şekilde dump’larken ve bu durum zaman zaman lider kripto para biriminin fiyatına da etki ediyor. Kripto para sektörünün tanınan analistlerinden birisi ise, PlusToken ponzi şemasının yaptığı BTC dump’ı ile Ripple’ın her ay 1 milyar XRP’nin kilidini açarak bunları piyasaya sürmesi arasında pek bir fark olmadığını dile getirdi.

PlusToken scam’i 2019 yılının Haziran ayında ‘patladıktan’ sonra yaklaşık olarak 3 milyar dolar değerinde kripto para yatırımı elde ettiğinin ortaya çıkması ile kripto para sektörünü adeta sarsıldı. Çoğunluğunu Bitcoin’in oluşturduğu bu bakiyenin içerisinde 180.000 BTC yani yaklaşık olarak sirkülasyondaki miktarın %1’inin olduğu iddia ediliyor.

Blok zinciri araştırma ve analiz firması Chainalysis tarafından hazırlanan rapora göre ise PlusToken şimdiye kadar 25.000 BTC sattı ve elinde hala ciddi miktarda Bitcoin bulunuyor. Huobi kripto para borsası bile PlusToken’in BTC dump’ına izin vermesi nedeniyle gündemi bir süre meşgul etmiş ve eleştirilerin hedefinde kalmıştı.

Ripple Neden Bunu Yapıyor? Ripple 2017 yılında yayınladığı bildiride, emanet hesabındaki toplam 55 milyar XRP’nin her ayın ilk gününde 1 milyar adet olacak şekilde piyasaya sürüleceğini belirtmişti. Bu durum 2017 yılından bu yana her ay gerçekleşse de, XRP yatırımcılarının tepkileri 2019 yılının son aylarında zirveyi gördü.

Ripple Aralık ayında da geleneği bozmayıp, bütün eleştirilere rağmen 1 milyar adet XRP’yi piyasaya sürdü ve bunun devam edeceğinin sinyalini vermiş oldu.

Ripple’ın her ay, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yaklaşık 225 milyon dolarlık XRP’yi piyasaya sürmesinin arkasındaki neden ise ”XRP ekosistemini canlandırmak” olarak ifade ediyor.

Ripple ve PlusToken’in Benzer Yanı Altana Digital Currency fonunun CIO’su olan ünlü kripto para yatırımcısı Alistar Milne ise oldukça ilginç bir teoriyi ortaya attı.

Milne PlusToken ve Ripple benzetmesini şu şekilde açıkladı:

Ripple’ın geçtiğimiz günlerde elde ettiği 200 milyon dolarlık yeni yatırımına da vurgu yapan Milne, hem her ay 1 milyar adet XRP’nin piyasaya sürülmesini, hem de ‘firmanın iş alanının yüzde 2’sini oluşturan XRP’ üzerinden 200 milyon dolar elde edilebilmesini eleştirdi.

XRP Yatırımcıları Endişelenmeli Mi? Aslında XRP yatırımcılarının her ay 1 milyar adet XRP’nin piyasaya sürülmesinden daha büyük sorunları var gibi gözüküyor. Messari araştırma firmasının Temmuz 2019 tarihli araştırmasında, sirkülasyondaki XRP miktarının geçtiğimiz 6 ay içerisinde %11,5 oranında şişirildiği ancak API’sinin sadece %4,5’luk artış gösterdiği belirtilmişti.

Buna ek olarak Ripple kurucu ortaklarından Jed McCaleb’in de ciddi miktarlarda XRP bakiyesine sahip olduğu biliniyor. McCaleb de aynı PlusToken’in Bitcoin’e yaptığı gibi düzenli aralıklarla XRP satışı yapıyor. Görünüşe bakılırsa Ripple’ın XRP yatırımcıları için çözmesi gereken birçok sorun var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…